GÖZ PROTEZİ
Hareketli Göz protezi nedir?

Göz küresi çeşitli nedenlerden dolayı alınan veya ana rahminde gözün tam oluşmaması sonucu göz çukuru boş kalan insanlarda, göz çukurluğunun doldurulması,gelişim bozukluklarının olmaması ve dış görünümde estetiğin sağlanması sebepleri ile görme yeteneği olmayan, özel ve vücut ile tam intibaklı maddelerden yapılan, diğer göze benzeyen,sağa-sola-yukarı-aşağı hareketleri olan takma gözlerdir...

 

 

  

Göz Protezinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi ve Yararları
İnsanların çeşitli nedenler ile gözlerini kaybetmesi sonucu boşaltılan orbita (Göz çukuru) vücudun en hassas ve açıkta kalan,dış etkilerden en fazla etkilenen bölgelerinden biridir.Bu nedenle de çok iyi korunması gerekmektedir.Aslında Kişiye Özel Göz Protezinin en önemli özelliği ve görevi de budur zaten.Hem yabancı cisimler hem mikroorganizmalar için orbita çok müsait bir giriş kapısı olduğu için göz protezi burada bir tampon görevi yaparak boşluğu kapatır ve insanı dış etkilerden büyük oranda korur.
Bunun dışında Kişiye Özel Göz Protezinin diğer bir önemli görevi ise gelişmedeki rolüdür.Özellikle ana rahminde göz küresi oluşmamış çocuklar ile 25 yaşına kadar olan insanlarda göz ve çevresindeki kaslar ile göz kapağı kasları ve çevresel kemiklerin gelişimi ile büyümesi göz boşluğundaki uyarıcı sistemin tetiklemesi sonucu olmaktadır.Bu nedenle göz boşluğunun mutlak suretle doldurulması gerekmektedir.Bu misyonuda en iyi şekilde gerçekleştiren de göz çukurunuzu bir anahtar-kilit uyumu ile örten protezlerimizdir.
Göz protezinin diğer bir önemi ise estetik görünümüdür.Kişiye özel kalıp alma ve boyama yöntemleri ile güncel tekniklerin,bilgisayar yardımıyla uygulanması sonucu diğer gözünüze başka insanlar tarafından farkedilemeyecek kadar benzeyen protezlerimizin sizleri mutlu edeceğine inanıyoruz.

Kaç türlü göz protezi vardır?
Kullanılan malzemeye göre cam, plastik,akrilik vs. gibi çeşitleri vardır.
Yapılış şekline göre fabrikasyon üretimi ile, hazır satılanlar ve İmka Medikal olarak bizim yaptığımız gibi kişinin göz çukuruna ve göz rengine göre,özel yöntemlerle hazırlanan, kırılma riski olmayan, elde yapılan cinsi de mevcuttur.

Kişiye Özel Göz Protezi ile Hazır Göz Protezlerinin Farkları
Bunları birkaç cümle içerisinde özetleyecek olursak;
>> Birincisi Kişiye özel yani kendi üretimimiz olan göz protezleri; tamamiyle kişinin göz çukurunun yapısına uygun, özel kalıp alma yöntemleriyle hazırlanır.Hazır protezlerde ise herhangi bir hassasiyet gözetilmeksizin göz çukurunuza en çok benzeyen protez esas alınarak seçim yapılır.
>> Kişiye özel göz protezlerinde kornea rengi diğer gözünüzle fark edilmeyecek kadar benzerlik gösterir,çünki özel boyama yöntemleri ve bilgisayar yardımı ile diğer gözünüz esas alınarak hazırlanır.Hazır göz protezlerinde ise fabrikasyon ile önceden hazırlandığı için , gözünüzün rengine en uygun olanı seçmek durumundasınız.Bu da her zaman mümkün olmamaktadır.
>> Aynı şekilde göz akınızın rengi ve gözünüzdeki kılcal damarların dağılımı da bizim tarafımızdan hazırlandığından ,diğer gözünüzle farkedilmeyecek kadar benzerlik gösterir.
>> Hazır protezler cam ve plastik hammaddeleri ile imal edildiğinden kırılma ve bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.Bunun sonucu çok fazla çapaklanma,kızarıklıklar ve hatta enfeksiyonik vakalar meydana gelebilir.Ayrıca göz çukurunuza kalıp itibariyle tam olarak uygun olmadığı için düşme riski çok daha fazladır.Oysa bizim ürettiğimiz kişiye özel göz protezlerinde vücut ile intibak her yönüyle tam olarak sağlandığından; yukarıda saydığımız olumsuzluklar minimum düzeyde ve istisnai durumlarda meydana gelebilmektedir.
>> Sonuç olarak göz çukuru gelişimini tam olarak tamamlamış olan insanlar kişiye özel göz protezlerini ,hayatları boyunca sağlıklı ve sorunsuz olarak kullanabilirler.

Ürettiğimiz Kişiye Özel Göz Protezlerinin özellikleri;
>>Yapı maddesi itibariyle vücud yapısına tam intibak eder ve hiç bir anti-reaksiyon göstermez.
>>Kalıp olarak göz çukuru ile tam uyumlu olduğundan; orbita ile anahtar-kilit özelliği gösterir,yani düşme veya çıkma olasılığı aşırı bir zorlama olmadıktan sonra çok düşüktür.
>>Protezinizi istenildiği zaman çıkarılarak yıkayabilirsiniz.
>>Proteziniz yapıldığı maddeler itibariyle kırılmaz özelliktedir.
>>Protezinizi renginin ya da madde yapısının bozulması gibi değişimler olmadan yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılabilirsiniz .
>>Proteziniz günlük hayatınızda yapmak istediğiniz hiç bir şeye (banyo,yüzme,koşma,atlama v.s ) engel olmaz.

Göz Protezinin Yapılışı
Kişiye özel göz protezleri 4 aşamada yapılır;
-->İlk aşamada kişinin göz çukuru (orbita) yapısının modeli çıkarılarak ön kalıp alma işlemi yapılır.
-->Daha sonra çıkarılan kalıbın mum modeli alınarak göz çukuru şekline uygunluğu ve korneanın yeri tam olarak tespit edilir.
-->Üçüncü aşamada bireyin korneasının ve göz akı ile kılcal damarlarının rengi- yapısı-dağılışı esas alınarak özel boyama yöntemleriyle protezin boyaması yapılır.
-->Son aşamada işlemler sonucu oluşturulan proteze göz çukurunun son şekli verilir ve polisajı yapılarak bireyin göz boşluğuna yerleştirilir.

Tüm bu aşamalar uygulanan işlemlerin uzunluğuna göre 3-4 gün sürmektedir. Protezinizin bittiği günden itibaren yapılacak olan peryodik kontrollerden hiç bir şekilde ''ücret talebimiz olmayacaktır.''

 

 
Sağlık 1 Sokak No:14/4 YENİŞEHİR-ANKARA   TEL : 0312 434 36 18   FAX: 0312 434 36 08